Europa

Zamknij oczy, myśl o Anglii

Brexit bliżej czy dalej?

Numer 12.2019
Twardy brexit może być niszczący dla rzeczywistych interesów Wielkiej Brytanii. Twardy brexit może być niszczący dla rzeczywistych interesów Wielkiej Brytanii. caglecartoons.com
Brexit to nie „dzień niepodległości” – ostrzega historyk David Olusoga. Wyspy nadal pozostaną pod okupacją – w niewoli mitu o niepokonanym imperium.
Zwolennicy brexitu się oburzają, że ich przeciwnicy żądają „drugiego referendum”.caglecartoons.com Zwolennicy brexitu się oburzają, że ich przeciwnicy żądają „drugiego referendum”.

Witajcie w czasach polityki powtórzeń. Polityka, jaką wkrótce pokażą Boris Johnson i jego rywale, będzie tak samo w stylu retro: kopie dawnych szlagierów, odgrzewany thacheryzm, tradycyjne prawicowe dania serwowane, by zainteresować najbardziej skrajnych zwolenników w parlamencie. Jednak churchillowskie sztuczki Johnsona i jeszcze mniej przekonująca parodia Żelaznej Damy w wykonaniu Theresy May mają kiepską rację bytu, bo odwołują się do fantastycznej wersji brytyjskiej historii, która skutecznie zatruwa jakiekolwiek realistyczne wizje naszej najbliższej przyszłości.

07.06.2019 Numer 12.2019
Reklama