Europa

Witamy na Clowning Street!

Nowy premier z Londynu

Numer 16.2019
Odkąd Johnson stanął na czele gabinetu, wielu posłów po obu stronach politycznego spektrum uważa, że jest zdecydowany na konfrontację. Odkąd Johnson stanął na czele gabinetu, wielu posłów po obu stronach politycznego spektrum uważa, że jest zdecydowany na konfrontację. caglecartoons.com
Niewątpliwie Boris Johnson będzie zupełnie innym premierem niż Theresa May. Oto dziesięć rzeczy, których już się dowiedzieliśmy.
Johnson, jakiego widzieliśmy w walce o przywództwo konserwatystów, był bardziej zdyscyplinowany i mniej niechlujny niż ten, do którego przywykli jego koledzy.caglecartoons.com Johnson, jakiego widzieliśmy w walce o przywództwo konserwatystów, był bardziej zdyscyplinowany i mniej niechlujny niż ten, do którego przywykli jego koledzy.

1. Mięczakom dziękujemy

Pierwszy gabinet Margaret Thatcher pełen był torysów, których nazywała „mięczakami” (wets). Mieli sceptyczny stosunek do jej radykalnej polityki gospodarczej. Stoczyła z nimi kilka potyczek. Do ostatniego terminu brexitu zostało mniej niż sto dni. Po trzech latach gorzkich bratobójczych zmagań wśród najważniejszych torysów Boris Johnson postanowił pójść na całość i pozbyć się wszystkich ministrów, którzy mieli jakieś wątpliwości. Kilku brexitowych „mięczaków” – Philip Hammond, David Gauke i Rory Stewart – z własnej inicjatywy wycofało się na tylne ławy, ale Johnson przysłał im do towarzystwa wielu innych.

02.08.2019 Numer 16.2019
Reklama