Europa

Koniec nieświętego sojuszu

Rozłam wśród wrogów Franciszka

Numer 16.2019
Kardynał Raymond Burke odciął się od byłego doradcy Trumpa, Steve’a Bannona. Atak na „homoseksualne lobby w Watykanie” wyraźnie zirytował konserwatywnego hierarchę. Kardynał Raymond Burke odciął się od byłego doradcy Trumpa, Steve’a Bannona. Atak na „homoseksualne lobby w Watykanie” wyraźnie zirytował konserwatywnego hierarchę. Reuters / Forum
Jeden jest strategiem politycznym, drugi kardynałem. Obaj są zagorzałymi krytykami reform papieskich. Dlaczego się pokłócili?
Steve Bannoncaglecartoons.com Steve Bannon

Kardynał Raymond Burke zamieścił na Twitterze sensacyjny wpis, w którym poinformował, że zrywa kontakty ze Stevem Bannonem, byłym głównym strategiem prezydenta Donalda Trumpa, jednym z najzagorzalszych krytyków papieża Franciszka. Tryb ogłoszenia wydawał się stosowny, bo Twitter od pewnego czasu stał się ważną platformą wymiany opinii przez katolików różnej rangi debatujących o sprawach Kościoła. Było też jednocześnie coś trumpowskiego w ujawnieniu ważnej decyzji kardynała w mediach społecznościowych, bez wcześniejszego ostrzeżenia ani konsultacji z zainteresowanymi stronami.

02.08.2019 Numer 16.2019
Reklama