Europa

Wojna dwóch flag

Podzielona Białoruś

Numer 3.2021
Pod flagą czerwono-zieloną, oficjalnie wprowadzoną przez Łukaszenkę, wiecują zwolennicy obecnej władzy. Pod flagą czerwono-zieloną, oficjalnie wprowadzoną przez Łukaszenkę, wiecują zwolennicy obecnej władzy. Tass / Forum
W roku 2020 świat obiegły sceny z masowych protestów na Białorusi. Ale społeczeństwo jest tam wciąż podzielone. Do ostrych politycznych sporów dochodzi niemal w każdej rodzinie.
Pod flagą czerwono-białą, za którą grozi grzywna, demonstruje opozycja.AFP/EAST NEWS Pod flagą czerwono-białą, za którą grozi grzywna, demonstruje opozycja.

W grudniowy wieczór pewien mieszkający w Mińsku emeryt wezwał milicję do swojego mieszkania. U mundurowych szukał wsparcia w rodzinnej kłótni. Od swoich opozycyjnie nastawionych dzieci domagał się, aby usunęły z okien biało-czerwono-białe zasłonki – barwy wykorzenionej przez Alaksandra Łukaszenkę flagi niepodległej Białorusi, które stały się symbolem oporu wobec dyktatora. Milicja przybyła natychmiast. Umieszczanie na balkonach czy w oknach opozycyjnych barw jest karane grzywną i konfiskatą.

28.01.2021 Numer 3.2021
Reklama