Europa

Antyk nad Adriatykiem

Chorwacka Dalmacja

Numer 7.2021
Nawet 26 tys. widzów mogło podziwiać walki gladiatorów w amfiteatrze w Puli. Nawet 26 tys. widzów mogło podziwiać walki gladiatorów w amfiteatrze w Puli. Zoran Jelača/Chorwacka Wspólnota Turystyczna / Dwutygodnik Forum
Murowana pogoda, szmaragdowe morze, pyszne jedzenie i perły rzymskiej architektury. Na dodatek, jeśli przestrzegamy reguł, wakacje w Chorwacji będą po prostu bezpieczne.
Katedra romańska w Splicie, dawne mauzoleum Dioklecjana.Ivo Biočina/Chorwacka Wspólnota Turystyczna/Dwutygodnik Forum Katedra romańska w Splicie, dawne mauzoleum Dioklecjana.

Jeszcze na długo przed przybyciem na te tereny starożytnych Greków i Rzymian, a potem Słowian, na ziemiach dzisiejszej Chorwacji mieszkały plemiona Dalmatów i Ilirów. Około 400 r. p.n.e. pojawili się tu Celtowie, potem swe kolonie handlowe założyli Grecy. Jednak prawdziwy rozkwit kultury antycznej łączy się z podbojem przez Rzymian, który rozpoczął się w II w. p.n.e. i trwał do początków naszej ery. Rzymianie założyli między innymi Pulę, Salonę, która była stolicą rzymskiej prowincji Dalmacja, oraz Osijek w Slawonii.

25.03.2021 Numer 7.2021
Reklama