Europa

Nie kłujcie Marianny!

Antyszczepionkowcy w żółtych kamizelkach

Numer 21.2021
Prezydent się nie boi. Jego polityka walki z koronawirusem jest na razie skuteczna. Ale płaci za nią, na kilka miesięcy przed wyborami, polityczną cenę. Prezydent się nie boi. Jego polityka walki z koronawirusem jest na razie skuteczna. Ale płaci za nią, na kilka miesięcy przed wyborami, polityczną cenę. AFP / EAST NEWS
Setki tysięcy ludzi demonstruje przeciw polityce Emmanuela Macrona w walce z pandemią. Rząd obawia się powrotu żółtych kamizelek. Co się kryje za protestami?

Ruch polityczny Floriana Philippota jest być może mały – według sondaży w przyszłorocznych wyborach prezydenckich ten prawicowy populista może liczyć na zaledwie jeden, dwa procent głosów. Ale Philippot naprawdę zna się na inscenizacji. We wrześniową sobotę ten 39-latek stoi na drewnianej trybunie na Polu Marsowym w Paryżu, Przed nim falujące morze niebiesko-biało-czerwonych flag i tłum wzburzonych ludzi.

Jego zwolennicy odśpiewali właśnie Marsyliankę, wznosząc pięści przy słowach „Aux armes, citoyens” (Do broni, obywatele).

08.10.2021 Numer 21.2021
Reklama