Europa

Z dzikiej ciekawości

Nieludzkie zoo

Numer 24.2021
Saamowie na wystawie światowej w Paryżu w 1889 roku. Saamowie na wystawie światowej w Paryżu w 1889 roku. AFP / EAST NEWS
Wystawy, na których wyedukowani Europejczycy mogli na własne oczy zobaczyć przedstawicieli „prymitywnych” ludów, urządzano jeszcze w drugiej połowie XX wieku!
„Hotentocka Wenus” Saartjie Baartman została ochrzczona w Londynie. Ale i tak pokazywano ją w klatce. Dożyła wieku 25 lat.BEW „Hotentocka Wenus” Saartjie Baartman została ochrzczona w Londynie. Ale i tak pokazywano ją w klatce. Dożyła wieku 25 lat.

Cyrki i ogrody zoologiczne należy zamknąć, zwierzęta tam przetrzymywane są męczone i wykorzystywane, a to nieetyczne – takie opinie można spotkać coraz częściej w mediach i na dyskusyjnych forach internetowych. A co powiedzieć o nie tak odległych w czasie „ludzkich zoo”? O ich ponurej historii pisze na portalu Knife.media Swietłana Woroszyłowa.

Kobieta czy małpa?

W dawnych wiekach popularnością cieszyły się obwożone po jarmarkach dziwadła. Kobiety z brodą, karły i wielkoludy, bliźnięta syjamskie były głównymi atrakcjami żądnych rozrywki mieszkańców miast i wsi.

19.11.2021 Numer 24.2021
Reklama