Europa

Zielona gorączka złota

Szwedzka Północ. Ciepło wita imigrantów

Numer 25.2021
Kiedyś wydobywano tu złoto. Dziś w  Skellefteå, 200 km od koła polarnego, firma Northvolt buduje największą w Europie fabrykę baterii do samochodów elektrycznych. Kiedyś wydobywano tu złoto. Dziś w Skellefteå, 200 km od koła polarnego, firma Northvolt buduje największą w Europie fabrykę baterii do samochodów elektrycznych. Reuters / Forum
Na dalekiej północy Szwecji powstają wielkie, innowacyjne ośrodki przemysłowe. Czy curling, dzikie renifery i zorze polarne wystarczą, by przyciągnąć pracowników do Arktyki?
Shutterstock

Dwadzieścioro inżynierów i techników ustawia się po sprzęt. Przyjechali z Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej, Chin, Niemiec, Rosji. – Witajcie! Pokażemy wam teraz, jak się gra w curling. A potem wejdziecie na lód i pokażecie nam, czego się nauczyliście – zapowiada instruktor Håkan Pålsson. Zaczyna się czwarty trening zimowej dyscypliny dla nowo przybyłych pracowników firmy Northvolt, która na obrzeżach Skellefteå – dawnego ośrodka wydobycia złota, 200 km na południe od koła podbiegunowego – buduje fabrykę baterii do samochodów elektrycznych.

03.12.2021 Numer 25.2021
Reklama