Europa

Mocna przyjaźń, niewygodne tematy

Szorstka przyjaźń z Niemcami

Numer 01.2022
Zabrała gł m.in. w sprawie sytuacji na granicy Polski z Białorusią. – Migranci, którzy stali się ofiarami Łukaszenki, nie ponoszą najmniejszej winy za tę sytuację – zaznaczyła. Zabrała gł m.in. w sprawie sytuacji na granicy Polski z Białorusią. – Migranci, którzy stali się ofiarami Łukaszenki, nie ponoszą najmniejszej winy za tę sytuację – zaznaczyła. Andrzej Iwańczuk / Reporter
Nowa szefowa niemieckiej dyplomacji czuje się szczególnie związana z Polską. Co nie przysłoniło różnic między Berlinem a Warszawą podczas jej pierwszej oficjalnej wizyty.

Pod względem protokolarnym Polska oddaje wszelkie honory nowej niemieckiej ministrze spraw zagranicznych, wywodzącej się z partii Zielonych. Zanim doszło do rozmowy z jej polskim odpowiednikiem, Zbigniewem Rauem, Annalena Baerbock została przyjęta przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jednak przed podróżą do Warszawy, poprzedzającą wizytę kanclerza Olafa Scholza (SPD), dało się słyszeć poważne oskarżenia. Wszystkie dyplomatyczne uprzejmości nie były w stanie zakryć istniejących różnic.

Gościni z IV Rzeszy

Jak powiedziała Baerbock, już w Paryżu i Brukseli się dowiedziała, że umowa koalicyjna między SPD, Zielonymi i FDP została dokładnie przeczytana.

31.12.2021 Numer 01.2022
Reklama