Europa

Kobieta ma prawo

Białoruskie represje wobec kobiet

Numer 03.2022
To rodzaj tortur. Na wolności państwo demonstruje rzekomą troskę o kobiety, ale za kratami żyją w takich samych warunkach jak mężczyźni. Potrzeby fizjologiczne nie są brane pod uwagę. To rodzaj tortur. Na wolności państwo demonstruje rzekomą troskę o kobiety, ale za kratami żyją w takich samych warunkach jak mężczyźni. Potrzeby fizjologiczne nie są brane pod uwagę. BEW
Reżim Łukaszenki chętnie sięga po drastyczne kary wobec obywatelek. O sytuacji więzionych kobiet mówi obrończyni praw człowieka Julia Mickiewicz.
Praca też może być karą. Szwalnia przy żeńskiej kolonii karnej w Homlu.BE&W Praca też może być karą. Szwalnia przy żeńskiej kolonii karnej w Homlu.

Sama pani przeszła przez areszt i więzienie. Czy zetknęła się pani z przemocą ze strony służb mundurowych?
Julia Mickiewicz: Zostałam zatrzymana 9 października 2020 roku. Wyszłam z biura, podeszło do mnie kilku ludzi w cywilu, pokazali legitymacje służby ścigającej przestępstwa związane z handlem narkotykami i poprosili, żebym poszła z nimi. Spytałam, na jakiej podstawie jestem zatrzymana, usłyszałam w odpowiedzi: „Zamknij się, suko, bo popamiętasz”.

28.01.2022 Numer 03.2022
Reklama