Europa

Jaka biała katastrofa!

Podwodny przemyt

Numer 05.2022
Łódź Che została zatopiona przez załogę. Po wyłowieniu i odholowaniu trafiła do muzeum Narodowej Akademii Policyjnej (zdjęcie wykonane w porcie w Aldán 26 listopada 2019 r.). Łódź Che została zatopiona przez załogę. Po wyłowieniu i odholowaniu trafiła do muzeum Narodowej Akademii Policyjnej (zdjęcie wykonane w porcie w Aldán 26 listopada 2019 r.). Getty Images
Agustín Álvarez wraz z dwójką załogantów przewiózł małą łodzią podwodną trzy tony kokainy z Brazylii do Hiszpanii. Ich rejs niedawno się zakończył – w galisyjskim więzieniu.

Jedna z najbardziej niewiarygodnych przestępczych podróży wszech czasów, która rozpoczęła się 28 miesięcy temu w stoczni ukrytej w głębi brazylijskiej Amazonii, dobiegła właśnie końca. Agustín Álvarez, 31-letni były mistrz Hiszpanii w boksie amatorskim, został skazany na 11 lat więzienia za poprowadzenie przez Atlantyk narkotykowej „łodzi podwodnej” (nie osiągała pełnego zanurzenia) z ładunkiem 3068 kg kokainy, której wartość oszacowano na 123 mln euro. Takie same kary sąd wymierzył jego załogantom, pochodzącym z Ekwadoru kuzynom: Tomásowi Benítezowi Manzabie i Pedro Roberto Delgado Manzabie.

25.02.2022 Numer 05.2022
Reklama