Europa

Niebo kobiet?

Islandki kontra Islandczycy

Numer 05.2022
W patriarchalnym kraju odżył duch Sprakkar, wytrwałej i walecznej bohaterki dawnych sag. W patriarchalnym kraju odżył duch Sprakkar, wytrwałej i walecznej bohaterki dawnych sag. Getty Images
Jak to możliwe, że Islandia – uchodząca za najbardziej równościowy kraj na świecie – nie radzi sobie z przemocą małżeńską i seksualną?
Pierwsza dama Eliza Reid, żona prezydenta Guðniego Th. Jóhannessona, wydała książkę o Islandkach, które zrobiły karierę w „męskich” zawodach.AFP/EAST NEWS Pierwsza dama Eliza Reid, żona prezydenta Guðniego Th. Jóhannessona, wydała książkę o Islandkach, które zrobiły karierę w „męskich” zawodach.

Nie jestem torebką mojego męża”. Czy możemy sobie wyobrazić, żeby Agata Kornhauser-Duda rzuciła takie słowa pod adresem dziennikarzy? Są jednak miejsca na Ziemi, gdzie nawet pierwsza dama może demonstracyjnie okazywać swoją niezależność. Jest to cytat z głośnego artykułu, jaki Eliza Reid opublikowała w październiku 2019 r. w „New York Timesie”. Opisując swoje obowiązki, żona islandzkiego prezydenta nie kryła, że jest to „niebywale dziwaczne zajęcie”. Co gorsza, nie dostaje za to ani korony.

25.02.2022 Numer 05.2022
Reklama