Europa

Wojna Putina

Moskwa uderzyła, Kijów nie zapomni

Numer 06.2022
Irpień. Ewakuacja ludności cywilnej (7 marca br.). Ukraina nie zgadza się na korytarze humanitarne w stronę Rosji i Białorusi. Irpień. Ewakuacja ludności cywilnej (7 marca br.). Ukraina nie zgadza się na korytarze humanitarne w stronę Rosji i Białorusi. AFP / EAST NEWS
Po napaści na Ukrainę żelazna kurtyna znów opada wzdłuż granic Rosji.
Kijów po ostrzale rakietowym (26 lutego br.). Rosjanie twierdzili, że atakują wyłącznie obiekty wojskowe.AFP/EAST NEWS Kijów po ostrzale rakietowym (26 lutego br.). Rosjanie twierdzili, że atakują wyłącznie obiekty wojskowe.

24 lutego Władimir Putin wydał rozkaz napaści na Ukrainę. W orędziach do narodu nazwał inwazję „operacją specjalną”. Celem miała być ochrona przed zgubną polityką „nazistowskich” władz w Kijowie ludności Donbasu, rzekomo narażonej na ludobójstwo ze strony ukraińskiej armii. Do walki rzucono jednostki zgromadzone wzdłuż ukraińskiej granicy na wspólne ćwiczenia armii rosyjskiej i białoruskiej. Z komunikatów na początku agresji można było wywnioskować, że miał to być blitzkrieg: rosyjskie pododdziały miały w ciągu dwóch, trzech dni wejść do Kijowa, nie napotkawszy po drodze poważnego oporu.

11.03.2022 Numer 06.2022
Reklama