Europa

Na wieki wieków atom

Atomowa Finlandia. Odpady schowane na sto tysięcy lat

Numer 07.2022
Tunele zaczęto drążyć na początku zeszłego roku. Poza tym – w odróżnieniu od powierzchni Ziemi – od miliardów lat nic się tutaj nie zmieniło. I niech tak zostanie. Tunele zaczęto drążyć na początku zeszłego roku. Poza tym – w odróżnieniu od powierzchni Ziemi – od miliardów lat nic się tutaj nie zmieniło. I niech tak zostanie. Zuma / Forum
Pierwsze na świecie ostateczne składowisko odpadów radioaktywnych powstaje w fińskim Eurajoki. Większość mieszkańców przyjmuje to z zadowoleniem.

Temperatura nigdy nie spada tu poniżej 11 st. Celsjusza. W tunelu na północno-wschodnim wybrzeżu Bałtyku pogoda i klimat nie odgrywają żadnej roli, gdyż sztolnia zagłębia się w skałę, prawie pół kilometra pod ziemię. Temperatura na dole nie zależy od pory roku, lecz od żaru z wnętrza Ziemi. Rysa na ścianie sztolni, ciemniejsza niż otaczający ją kamień, powstała miliardy lat temu. Skała nie uległa zmianie od tamtej pory i to jest powód, dla którego wybrano to miejsce w pobliżu fińskiego miasteczka Eurajoki, by składować tu jedną z najniebezpieczniejszych substancji, jakie wyprodukował człowiek: wysoko radioaktywne odpady atomowe, pręty paliwowe z elektrowni jądrowych.

25.03.2022 Numer 07.2022
Reklama