Europa

Bitwa o szyny

Akcja białoruskich kolejarzy

Numer 08.2022
Oficjalnie miały to być transporty sprzętu na potrzeby wspólnych rosyjsko-białoruskich manewrów (zdjęcie ze stycznia br.). Prawdę poznaliśmy już wkrótce... Oficjalnie miały to być transporty sprzętu na potrzeby wspólnych rosyjsko-białoruskich manewrów (zdjęcie ze stycznia br.). Prawdę poznaliśmy już wkrótce... AFP / EAST NEWS
Partyzantka powraca na tory kolejowe. Białorusini niszczą infrastrukturę, by zatrzymać lub opóźnić zaopatrzenie dla armii rosyjskiej.

Już od samego początku rozpętanej przez Rosję wojny stało się jasne, że terytorium Białorusi jest wykorzystywane do ataków powietrznych na pozycje sił ukraińskich. Nawet prezydent Alaksandr Łukaszenka – wcześniej negujący wszelkie doniesienia na temat udziału Białorusi w atakach – 27 lutego br. potwierdził, że kilka rakiet zostało jednak wystrzelonych. Tego samego dnia białoruscy cyberpartyzanci ogłosili, że zhakowali wszystkie elektroniczne serwisy białoruskiej kolei państwowej. Przestał działać internetowy system zakupu biletów, dlatego przez pierwsze tygodnie marca na mińskim dworcu ustawiały się długie kolejki do kas.

08.04.2022 Numer 08.2022
Reklama