Europa

Warownia wiary

Mnisi z Monte Cassino

Numer 08.2022
Rozległy kompleks budowli, jaki dziś oglądamy na szczycie wzgórza, w niczym nie przypomina pierwotnego opactwa. Rozległy kompleks budowli, jaki dziś oglądamy na szczycie wzgórza, w niczym nie przypomina pierwotnego opactwa. Shutterstock
Skojarzenia z Monte Cassino są oczywiste: druga wojna światowa, bohaterstwo andersiaków i czerwone maki… Jednak chwalebna historia tego miejsca sięga wczesnego średniowiecza.
Żołnierze 2 Korpusu Polskiego brali udział w oblężeniu i szturmie na niemieckie pozycje (maj 1944 r.).Narodowe Archiwum Cyfrowe Żołnierze 2 Korpusu Polskiego brali udział w oblężeniu i szturmie na niemieckie pozycje (maj 1944 r.).

Właśnie tutaj wszystko się zaczęło. W 529 roku n.e. na wierzchołku płaskiego wzgórza zbudowano pierwszy klasztor na zachodzie kontynentu. Jego założyciel Benedykt z Nursji (480 – 547) stworzył na Monte Cassino wzorcowe opactwo. A jednocześnie położył podwaliny pod bujny rozwój życia monastycznego w średniowiecznej Europie. Rozległy przysadzisty kompleks budowli, który dziś przygniata Monte Cassino, w niczym nie przypomina pierwotnego opactwa.

W ciągu półtora tysiąca lat klasztor był po wielokroć łupiony i niszczony, lecz naśladowcy św.

08.04.2022 Numer 08.2022
Reklama