Europa

Ukraiński szeryf

Los sołtysa na Ukrainie

Numer 09.2022
Strażnik Zburjewki. Maruniak walczył z przestępczością dzięki pomocy społecznych asystentów policji zwanych „szeryfami”. Strażnik Zburjewki. Maruniak walczył z przestępczością dzięki pomocy społecznych asystentów policji zwanych „szeryfami”. Archiwum prywatne
Rosyjscy najeźdźcy uprowadzili kilkunastu merów i sołtysów ukraińskich miast i wsi, między innymi Wiktora Maruniaka, bohatera filmu dokumentalnego, który zdobył nominację do Oscara.

W Starej Zburjewce nigdy nie było ani chłopów pańszczyźnianych, ani pomnika Lenina, ani kołchozu. To najbardziej wolna ze wszystkich miejscowości w obwodzie chersońskim – z dumą opowiadał kiedyś sołtys Wiktor Maruniak ze wsi Stara Zburjewka.

Urodził się właśnie w Zburjewce. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Chersoniu, pracował jako nauczyciel historii w szkole. W latach 90. przekwalifikował się na biznesmena. W cieplarniach uprawiał owoce i warzywa. Ale nauczania nie zostawił: opracował cykl wykładów „Historia Starej Zburjewki” i spotykał się z młodzieżą.

22.04.2022 Numer 09.2022
Reklama