Europa

Folklor i horror

Wielki głód

Numer 09.2022
„Bohaterowie Armii Czerwonej”. Malarka zaczęła karierę w czasach bezwzględnej kolektywizacji. Z głodu zmarło wtedy kilka milionów ludzi. „Bohaterowie Armii Czerwonej”. Malarka zaczęła karierę w czasach bezwzględnej kolektywizacji. Z głodu zmarło wtedy kilka milionów ludzi. EAST NEWS
Na pierwszy rzut oka obrazy Marii Prymaczenko wydają się radosnymi scenkami z życia wsi. Jednak kryje się w nich zapis bestialstwa, jakiego wobec Ukraińców dopuścił się Stalin. Dziś ta sztuka znów staje się ważnym symbolem.
Chylę czoła przed artystycznym cudem tej genialnej Ukrainki! – zachwycał się sam Picasso.Forum Chylę czoła przed artystycznym cudem tej genialnej Ukrainki! – zachwycał się sam Picasso.

W 1937 roku na wystawie światowej w Paryżu stanęły naprzeciw siebie dwa ogromne pawilony. W budynku zwieńczonym nazistowskim symbolem orła prezentowały się hitlerowskie Niemcy, w drugim, ozdobionym trzymającymi się za ręce postaciami robotnika i kołchoźnicy – stalinowski Związek Radziecki. Ta symboliczna konfrontacja zbiegła się w czasie z walką na śmierć i życie, jaką oba reżimy toczyły właśnie w Hiszpanii. Mimo wojennych okoliczności, w pawilonie sowieckim – pośród wszechobecnych wykwitów socrealizmu – można było zobaczyć rysunki przedstawiające baśniowe stwory oraz kwiaty, przesycone wiejską surowością i magią.

22.04.2022 Numer 09.2022
Reklama