Europa

W każdym z nas jedna krew

Oś Moskwa – Belgrad

Numer 10.2022
Zachwyt nad Putinem jest tu niemal powszechny. Tylko on mógłby pomścić natowskie bombardowania Serbii w 1999 roku. Zachwyt nad Putinem jest tu niemal powszechny. Tylko on mógłby pomścić natowskie bombardowania Serbii w 1999 roku. Reuters / Forum
Serbia pozostaje jednym z niewielu krajów, które nie przyłączyły się do sankcji przeciw Rosji po inwazji na Ukrainę. Większość serbskiego społeczeństwa popiera tę wojnę.

Prezydent Aleksandar Vučić, który 3 kwietnia wygrał kolejny raz wybory, od dwóch miesięcy się skarży, że Zachód wywiera na niego coraz większą presję, aby zerwał „z bratnim rosyjskim narodem”. Do Serbii napływa coraz więcej emigrantów z Rosji, którzy uciekają przed kryzysem gospodarczym i represjami politycznymi – pisze Ilja Azar w reportażu dla internetowego europejskiego wydania „Nowej Gazety”.

Razem do końca świata

Zoran Radulović, właściciel hotelu Apartmani Skadarlija w Belgradzie, z dumą pokazuje swoje relikwie: portret Władimira Putina, flagę Rosji z cesarskim orłem, butelkę białego wina Rosyjski Krym, kubek z fotką rosyjskiego prezydenta w ciemnych okularach, zegarek marki Samara, który dostał od rosyjskiego prokuratora.

06.05.2022 Numer 10.2022
Reklama