Europa

Korona zatopiona?

Brytyjska rodzina królewska tłumaczy się z handlu niewolnikami

Numer 11.2022
William i Kate na Jamajce (25 marca br.). Gospodarze nie kryli, że myślą o proklamowaniu republiki. William i Kate na Jamajce (25 marca br.). Gospodarze nie kryli, że myślą o proklamowaniu republiki. Zuma / Forum
Kilka tygodni po kontrowersyjnej podróży Williama i Kate na Karaiby wyruszył tam książę Edward z małżonką. Skutek? Kolejne kraje regionu planują rozwód z monarchią.
Edward i Zofia nerwowo wiercili się na krzesłach, gdy Gaston Browne (drugi z prawej), premier Antigui i Barbudy, wspomniał o reparacjach za niewolnictwo (25 kwietnia br.).PA/Forum Edward i Zofia nerwowo wiercili się na krzesłach, gdy Gaston Browne (drugi z prawej), premier Antigui i Barbudy, wspomniał o reparacjach za niewolnictwo (25 kwietnia br.).

Pod koniec kwietnia, w ramach podróży z okazji platynowego jubileuszu Elżbiety II, książę Edward spotkał się z premierem Antigui i Barbudy. Podczas rozmowy nagle zaśmiał się nerwowo. Premier Gaston Browne zapytał go, czy on i jego żona Zofia mogliby użyć swych „wpływów dyplomatycznych” i poprzeć wypłacenie byłym brytyjskim koloniom reparacji za czasy niewolnictwa.

Kolonialne gesty

Podczas tego samego spotkania książę otrzymał jeszcze jeden cios. Jak powiedział premier, Antigua i Barbuda – była brytyjska kolonia, nadal uznająca zwierzchność królowej – „pewnego dnia” ostatecznie zerwie związki z monarchią i stanie się republiką.

20.05.2022 Numer 11.2022
Reklama