Europa

Polowanie na kata

Zbrodniarze w mundurach. Prokuratora przy tym nie było

Numer 11.2022
Śledztwo w Ukrainie toczy się pod nadzorem prokurator generalnej Iryny Wenediktowej. Śledztwo w Ukrainie toczy się pod nadzorem prokurator generalnej Iryny Wenediktowej. Jakub Kamiński / EAST NEWS
Szanse pociągnięcia zbrodniarzy wojennych do odpowiedzialności są znikome. Co nie znaczy, że lepiej siedzieć z założonymi rękami.
Belkis Wille z organizacji pozarządowej Human Rights Watch nieustannie spotyka się z ludzkim bólem i krzywdą.AFP/EAST NEWS Belkis Wille z organizacji pozarządowej Human Rights Watch nieustannie spotyka się z ludzkim bólem i krzywdą.

Wychudzony mężczyzna rozgląda się po spalonym mieszkaniu. Z zimną, zaciętą twarzą ocenia ogrom zniszczeń. Na początku marca br. kilka bomb spadło na blok, w którym mieszkał. Pod gruzami zginęło dwudziestu sąsiadów. Gospodarz skończył obchód. W osmolonym salonie czeka na niego kobieta z burzą ognistorudych włosów na głowie. Donatella Rovera, działaczka Amnesty International, wypytuje o okoliczności bombardowania. Zadaje wiele pytań i zapisuje każdą odpowiedź. Te uwagi posłużą do sporządzenia raportu na temat zbrodni wojennych i naruszeń praw człowieka.

20.05.2022 Numer 11.2022
Reklama