Europa

Wolność, Tomku? W czyim domku?

Życie w bloku wschodnim

Numer 12.2022
Lea Ypi (ur. w 1979 r.) wykłada nauki polityczne na London School of Economics. Pochodzi z Albanii, gdzie mieszkała do upadku bloku wschodniego. Studiowała filozofię i literaturę we Florencji i w Rzymie, prowadziła badania i nauczała w Paryżu, Oksfordzie, Frankfurcie nad Menem i na Uniwersytecie Stanforda. Autorka m.in. książki „Free: Coming of Age at the End of History” (Wolna: Dorastanie w epoce końca historii). Lea Ypi (ur. w 1979 r.) wykłada nauki polityczne na London School of Economics. Pochodzi z Albanii, gdzie mieszkała do upadku bloku wschodniego. Studiowała filozofię i literaturę we Florencji i w Rzymie, prowadziła badania i nauczała w Paryżu, Oksfordzie, Frankfurcie nad Menem i na Uniwersytecie Stanforda. Autorka m.in. książki „Free: Coming of Age at the End of History” (Wolna: Dorastanie w epoce końca historii). PA / EAST NEWS
Lea Ypi dorastała w komunistycznej Albanii, dziś wykłada na London School of Economics. Jest przekonana, że żaden z systemów, w których żyła, nie daje prawdziwej wolności.

Przekonuje pani, że całkowita izolacja Rosji nie doprowadzi do pokoju w Europie. Skąd ta pewność?
Lea Ypi: Całkiem pewna oczywiście nie jestem. Jednak z doświadczenia wiemy, że systemy totalitarne stabilizują się jeszcze bardziej, gdy mają wyraźnie zidentyfikowanego wroga. Jestem całkowicie za sankcjami dla miliarderów, którzy są powiązani z rosyjskim reżimem. Ale niepokoi mnie, gdy zrywane są kontakty z ośrodkami kultury, z wydawnictwami i instytucjami naukowymi.

03.06.2022 Numer 12.2022
Reklama