Europa

Premier z afisza

Jean-Luc Mélenchon. Gdyby rządził Francją…

Numer 12.2022
Jean-Luc Mélenchon. Lider koalicji kanapowych lewicowych partyjek ma chrapkę na fotel szefa rządu. Jean-Luc Mélenchon. Lider koalicji kanapowych lewicowych partyjek ma chrapkę na fotel szefa rządu. Nur / EAST NEWS
Z francuskich ulic dopiero co poznikały plakaty wyborcze kandydatów na prezydenta, a w ich miejsce już pojawiły się nowe, zachęcające do udziału w wyborach parlamentarnych 12 i 19 czerwca.
W połowie lat 70. Mélenchon zerwał z trockizmem i związał swoje polityczne losy właśnie z ugrupowaniem Mitterranda.caglecartoons.com W połowie lat 70. Mélenchon zerwał z trockizmem i związał swoje polityczne losy właśnie z ugrupowaniem Mitterranda.

Najwięcej wrzawy jest wokół plakatów z hasłem „Premier Mélenchon”. Oplakatowanie kraju tym hasłem to pomysł NUPES, czyli Nowej Unii Ludowej, Ekologicznej i Socjalnej. Długaśna nazwa brzmi kiepsko, a skrót jeszcze gorzej, co przyznają nawet zwolennicy tego ugrupowania (łatwo o skojarzenia z dupes – naiwniacy). Za tym językowym potworkiem kryje się francuski odpowiednik „zjednoczonej lewicy”, czyli koalicja utworzona naprędce na użytek wyborów. Zlepek tworzą lewicowi populiści z ugrupowania Francja Nieuległa (LFI), komuniści, ekolodzy i socjaliści.

03.06.2022 Numer 12.2022
Reklama