Europa

Einstein seksu

Gej, Żyd i Niemiec

Numer 18.2022
Niestrudzenie publikował, wygłaszał odczyty, przyjmował pacjentów. Walczył o depenalizację homoseksualizmu, wspierał lesbijki i feministki. Pomagał też heteroseksualnym parom. Niestrudzenie publikował, wygłaszał odczyty, przyjmował pacjentów. Walczył o depenalizację homoseksualizmu, wspierał lesbijki i feministki. Pomagał też heteroseksualnym parom. Forum
Magnus Hirschfeld jak mało kto zasługuje na miano pioniera seksuologii. Pozostał jednak niedoceniony, w czym niemała zasługa Sigmunda Freuda i Adolfa Hitlera.
Magnus HirschfeldAKG/EAST NEWS Magnus Hirschfeld

Będąc u szczytu sławy, Freud lekceważąco odnosił się do Hirschfelda. W roku 1909 pisał w jednym z listów, że berliński lekarz to „uroczy kolega”, ale jego stanowisko w sprawie homoseksualizmu jest całkowicie błędne. Między wierszami można wyczytać aluzję, że pionier seksuologii opowiada dyrdymały, bo sam jest gejem. A co więcej, ma niezbyt szerokie horyzonty. Adresatem tych uwag był Karl Abraham, który rok wcześniej założył w Berlinie pierwsze Towarzystwo Psychoanalityczne. W następnych latach Hirschfeld znalazł się na celowniku zwolenników Freuda.

26.08.2022 Numer 18.2022
Reklama