Europa

W cieniu Rosji

Wschodnie dylematy

Numer 19.2022
Transparent widziany na tegorocznej paradzie LGBT Baltic Pride w Wilnie dobrze pokazuje stosunek dużej części Litwinów do rosyjskich przywódców. Transparent widziany na tegorocznej paradzie LGBT Baltic Pride w Wilnie dobrze pokazuje stosunek dużej części Litwinów do rosyjskich przywódców. Reuters / Forum
Litewski parlament uznał Rosję za państwo terrorystyczne. Co na to duża grupa rosyjskojęzycznych mieszkańców? – sprawdza dziennikarz „Nowej Gazety. Europa” Ilja Azar, który odwiedził Wilno i Kłajpedę.
Poparcie dla Ukrainy widać na każdym kroku. Na zdjęciu mural w Wilnie.AP/EAST NEWS Poparcie dla Ukrainy widać na każdym kroku. Na zdjęciu mural w Wilnie.

Dziennikarz Andrius Tapinas i jego internetowa telewizja LaisvesTV od początku wojny wspierają Ukrainę. Wraz z kolegami Tapinas organizował protesty pod rosyjską ambasadą, pomagał Ukraińcom, jeździł z pomocą humanitarną do obwodu dniepropetrowskiego, a potem na prośbę ukraińskiej ambasady w Wilnie w ciągu 16 godzin zebrał 330 tys. euro na drony.

Jak mówi dziennikarz, wiosną w litewskim internecie ktoś żartem rzucił propozycję, aby kupić dla ukraińskiej armii czołg albo myśliwiec. Andrius wziął tę inicjatywę na serio, udał się do litewskiego ministerstwa obrony, by zasięgnąć języka, jaką broń najlepiej podarować.

09.09.2022 Numer 19.2022
Reklama