Europa

Elżbieta Wieczna

Elżbieta II – epoka niedostrzegalnych zmian

Numer 20.2022
Koronacja Elżbiety w 1952 r. była balsamem na zranioną dumę upadającego po wojnie imperium. Koronacja Elżbiety w 1952 r. była balsamem na zranioną dumę upadającego po wojnie imperium. PA / EAST NEWS
Zasiadała już na tronie, kiedy mur berliński jeszcze nie istniał, a internet pozostawał odległym marzeniem. Odmieniła Koronę, a jednak się zdaje, że sama pozostawała wciąż taka sama.
Nie było oczywiste, że zostanie monarchinią. Oczywiste było tylko, jakie dostanie imię. Nowo narodzona córka z ojcem, późniejszym królem Jerzym VI, i Elżbietą, słynną niebawem królową matką (1926).PA/EAST NEWS Nie było oczywiste, że zostanie monarchinią. Oczywiste było tylko, jakie dostanie imię. Nowo narodzona córka z ojcem, późniejszym królem Jerzym VI, i Elżbietą, słynną niebawem królową matką (1926).

Kiedy Elizabeth Alexandra Mary Windsor była w pierwszej ciąży, czytała książki o psychologii dziecięcej. Chciała być dobrą matką, stwierdziła więc, że odrobina oświeconej lektury nie zaszkodzi. Wskutek niedyskrecji informacja ta dotarła do opinii publicznej, która zareagowała ze zdziwieniem. Psychologia dziecięca? W latach 40. wychowywano dzieci w Anglii tak, jak zawsze były wychowywane, nie potrzebowano do tego książek. Na pewno nie o psychologii. Jeśli następczyni tronu poważnie podchodziła do czytania takich książek, czy była potem może troszkę bardziej swobodna, niż przystoi członkini rodziny królewskiej?

23.09.2022 Numer 20.2022
Reklama