Europa

Pod powierzchnią raju

Dylemat Norwegii. Owce czy surowce?

Numer 20.2022
Fiord Egersund. Tu mogą się kryć największe na świecie złoża fosforanów. Czy naprawdę warto wysadzić to wszystko w powietrze? Fiord Egersund. Tu mogą się kryć największe na świecie złoża fosforanów. Czy naprawdę warto wysadzić to wszystko w powietrze? Shutterstock
W Norwegii są piękne, nietknięte krajobrazy. W tej ziemi kryją się surowce. Ile można poświęcić w zamian za bogactwo i niezależność?
Nikogo stąd nie wypędzimy – powtarza inwestor Michael Wurmser. Dementi czy potwierdzenie?AFP/EAST NEWS Nikogo stąd nie wypędzimy – powtarza inwestor Michael Wurmser. Dementi czy potwierdzenie?

O tym, że ziemia pod stopami pełna jest skarbów, tutejsi ludzie wiedzą nie od dziś. Raz za razem pojawiały się małe dziury, przybywali geolodzy, pobierali próbki. Miejscowi wiedzą teraz, że skarby, na których żyją, są prawdopodobnie warte wiele miliardów. Oni i ich owce siedzą pośrodku żyły złota i to jest ich wielkie szczęście. Albo pech. Szwajcar Michael Wurmser siedzi na tylnym siedzeniu SUV-a i napawa się widokiem. W okolicach miasteczka Egersund na południowym zachodzie Norwegii, gdzie znajdują się małe wiejskie domy z kolorowego drewna, jest naprawdę pięknie.

23.09.2022 Numer 20.2022
Reklama