Europa

Tu na razie jest ściernisko

Galicja. Naftowa epopeja

Numer 20.2022
W II połowie XIX w. Borysław zmienił się ze spokojnej wsi w spore przemysłowe miasteczko. W II połowie XIX w. Borysław zmienił się ze spokojnej wsi w spore przemysłowe miasteczko. Biblioteka Narodowa / •
Mało kto pamięta, że pod koniec XIX wieku Galicja przodowała w produkcji ropy. Polacy, Ukraińcy i Żydzi wspólnie budowali naftową potęgę.
Cała okolica stanowiła jeden wielki labirynt domów, baraków, torów kolejowych i instalacji. Między nimi w pocie czoła harowała wielojęzyczna i wieloetniczna ludność.Biblioteka Narodowa/• Cała okolica stanowiła jeden wielki labirynt domów, baraków, torów kolejowych i instalacji. Między nimi w pocie czoła harowała wielojęzyczna i wieloetniczna ludność.

Doktor Zaorski był odważnym człowiekiem. 31 lipca 1853 r. chirurg ze Lwowa podjął się operacji wycięcia wyrostka robaczkowego. W tamtych czasach był to wielce ryzykowny zabieg, ale nie na tym polegała największa trudność. Była już ciemna noc, gdy pacjent trafił na stół operacyjny. Zabieg odbywał się w świetle lamp naftowych. Nikt dotychczas nie odważył się operować w takich warunkach. Ryzyko się opłaciło – pacjent przeżył.

W trakcie zabiegu przed szpitalem pijarów stał młody aptekarz Ignacy Łukasiewicz.

23.09.2022 Numer 20.2022
Reklama