Europa

Duce? Jeszcze się uczę!

Italia maszeruje na prawo

Numer 21.2022
Zwycięzcy wyborów. Od lewej: Matteo Salvini (Liga), Silvio Berlusconi (Forza Italia), Giorgia Meloni (Bracia Włosi) i Maurizio Lupi (My z Włochami). Zwycięzcy wyborów. Od lewej: Matteo Salvini (Liga), Silvio Berlusconi (Forza Italia), Giorgia Meloni (Bracia Włosi) i Maurizio Lupi (My z Włochami). NUR / EAST NEWS
Neofaszystka na czele rządu? Co to może oznaczać dla Włoch i Europy?

Dwudziestego piątego września br. we Włoszech został wybrany nowy parlament, a wraz z nim nowy rząd. 235 miejsc w 400-osobowej Izbie Deputowanych i 112 mandatów w 200-osobowym Senacie otrzymał blok włoskiej centroprawicy. Oznacza to samodzielną większość dla przyszłego gabinetu, na czele którego – jako pierwsza kobieta w historii Włoch – ma stanąć Giorgia Meloni, liderka partii Bracia Włosi (FdI). Popularnego Mario Draghiego zastąpiłaby kobieta, która Włochy dzieli. Draghi ma za sobą długą karierę na uniwersytetach, w ministerstwie Skarbu i w bankach centralnych. Meloni pracowała jako kelnerka, barmanka i opiekunka do dzieci. On ratował euro i bronił Europy, ona opowiadała się za wyjściem ze strefy euro i atakowała Unię Europejską.

Kobieta z ludu przeciwko wpływowym przedstawicielom establishmentu; odważna bojowniczka walcząca z Brukselą, Berlinem, międzynarodową finansjerą czy uchodźcami z Afryki – tak od lat prezentuje się Meloni.

06.10.2022 Numer 21.2022
Reklama