Europa

Na Jowisza!

Wiara przodków

Numer 21.2022
Tu nie ma świętych ksiąg. Jedyną wskazówką mogą być starożytne dzieła. Tu nie ma świętych ksiąg. Jedyną wskazówką mogą być starożytne dzieła. AFP / EAST NEWS
Pod bokiem papieża coraz więcej ludzi oddaje cześć starym rzymskim bogom. Jednak powrót pogaństwa to nie tylko włoskie zjawisko.

Wielu z nas marzy o podróżach w czasie. Amy Bizzarri, nauczycielka języka włoskiego z Chicago, miała taką okazję tego lata. Gdy zaproszono ją do udziału w obrzędach w świątyni Apollina w miasteczku Ardea, zżerana ciekawością tym chętniej wybrała się w podróż do ojczyzny przodków. Propozycja wyszła od członków organizacji Pietas, grona współczesnych rzymian zafascynowanych kulturą antyczną i oddających cześć rodzimym bogom.

Nie poganiaj pogan

Będąc już w Rzymie, autorka reportażu w „Smithsonian Magazine” odwiedziła pchli targ przy Porta Portese. Wprawdzie nie udało jej się kupić fig, za którymi przepadali starożytni Rzymianie, ale za to zaopatrzyła się w długą białą bawełnianą sukienkę. Od biedy jej nowy strój mógł przypominać togę. Taksówkarz, u którego zamówiła kurs do Ardei, nie krył zaskoczenia.

06.10.2022 Numer 21.2022
Reklama