Europa

Skazani na Chersoń

Chersoń. Uciekać czy zostać?

Numer 23.2022
Boją się osądzenia przez własne dzieci, które w większości mieszkają w niezajętej Ukrainie. Boją się osądzenia przez własne dzieci, które w większości mieszkają w niezajętej Ukrainie. Reuters / Forum
Ukraińska armia zbliża się do miasta, Rosjanie szykują się do obrony. A tutejsi seniorzy stoją przed wyborem: wierność Ukrainie czy emerytura i rosyjski paszport?

Naddnieprzański Chersoń był jedynym miastem obwodowym zajętym przez Rosjan wiosną 2022 roku. Choć ukraińskie siły wycofały się stąd niemal bez walki, mieszkańcy jeszcze przez dwa miesiące protestowali przeciw nowym, rosyjskim porządkom. Gromadzili się na placu przed miejską administracją, trzymając ukraińskie symbole i plakaty, śpiewali ukraiński hymn. Rosjanie najpierw się przyglądali, potem siłą rozpędzili zgromadzenia, grożąc użyciem broni. We wrześniu po przeprowadzeniu fasadowego referendum okupowane tereny obwodu chersońskiego (a także zaporoskiego oraz samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych) przyjęto w skład Federacji Rosyjskiej.

04.11.2022 Numer 23.2022
Reklama