Europa

Planu Marshalla dla Rosji nie będzie

Anne Applebaum – Po co Ameryce Ukraina

Numer 26.2022
„Być może Waszyngton jeszcze ma nadzieję, że uda się jakoś porozmawiać z Putinem.” „Być może Waszyngton jeszcze ma nadzieję, że uda się jakoś porozmawiać z Putinem.” Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl
Im szybciej Zachód przekaże Ukrainie niezbędną broń, tym szybciej zakończy się wojna – uważa historyczka Anne Applebaum.
„Będzie Ukraina, będzie Rosja, i będą musiały jakoś współistnieć.”Maciej Zienkiewicz/Forum „Będzie Ukraina, będzie Rosja, i będą musiały jakoś współistnieć.”

Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Co powstrzymuje Biały Dom i Kongres przed zrobieniem podobnego kroku?
Anne Applebaum: Trudno mi powiedzieć. Myślę, że na świecie powszechnie panuje opinia, że Rosja jest państwem gwałcącym prawo międzynarodowe. Rosja łamie prawo wojenne, gwałci prawa chroniące ludność cywilną, prawa człowieka. Możliwe, że Waszyngton jeszcze ma nadzieję, że uda się jakoś porozmawiać z Putinem. Nie sądzę, żeby istniała wielka różnica między oceną wojny w Europie i w Waszyngtonie.

16.12.2022 Numer 26.2022
Reklama