Europa

Zaczęli jak Szkoci, skończyli jak Irlandczycy

Żółto-niebieski labirynt

Numer 01.2023
Hołodomor, czyli głód w Ukrainie w 1932 roku, zaczął się wskutek kolektywizacji rolnictwa. Drugą falę w 1933 r. władza radziecka wywołała już celowo. Hołodomor, czyli głód w Ukrainie w 1932 roku, zaczął się wskutek kolektywizacji rolnictwa. Drugą falę w 1933 r. władza radziecka wywołała już celowo. Forum
Skąd się wzięła Ukraina? Czy była kolonią Rosji? Co Ukraińcy myślą o Banderze? Historyk Jarosław Hrycak odpowiada na trudne pytania, wokół których nieraz toczyły się wojny.
W Kijowie Imperium Rosyjskie konkurowało z ukraińskim i polskim nacjonalizmem (ulica Mikołajewska za czasów carskich).Forum W Kijowie Imperium Rosyjskie konkurowało z ukraińskim i polskim nacjonalizmem (ulica Mikołajewska za czasów carskich).

Kiedy pojawił się naród ukraiński i skąd się wzięło słowo „Ukraina”?
Jarosław Hrycak: Na pierwsze pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Tradycyjne wspólnoty żyjące na danym terytorium często nie miały tożsamości narodowej, rozwijały się wegetatywnie. Na przykład mieszkańcy ziem ukraińskich wiedzieli, że na pewno nie są żydami, muzułmanami, katolikami. Ale gdy pytano ich, kim są, nie umieli odpowiedzieć. Mówili: „tutejsi”, „kozacy”, „włościanie”.

30.12.2022 Numer 01.2023
Reklama