Europa

Etruski mir

Zagadkowa kultura

Numer 01.2023
Vulci. Ruiny etruskiego miasta na pograniczu Lacjum i Toskanii. Vulci. Ruiny etruskiego miasta na pograniczu Lacjum i Toskanii. Shutterstock
Na długo przed Rzymianami panowali nad zachodnią częścią rejonu Morza Śródziemnego. Naukowcy wciąż zastanawiają się nad przyczynami ich zniknięcia ponad dwa tysiące lat temu.
Jeden z 24 posągów z brązu znalezionych w termach w San Casciano Dei Bagni.Xinhua/EAST NEWS Jeden z 24 posągów z brązu znalezionych w termach w San Casciano Dei Bagni.

Nieczęsto się zdarza, że archeolodzy zajmujący się tą samą dziedziną prześcigają się w sensacyjnych doniesieniach w ciągu kilku dni. Ale tak właśnie stało się na początku listopada. Najpierw włoskie ministerstwo kultury poinformowało o „odkryciu, które zmieni historię”. W błocie w toskańskim uzdrowisku San Casciano dei Bagni znaleziono 24 dobrze zachowane posągi z brązu z późnego okresu etruskiego. Do tego około pięciu tysięcy monet ze złota, srebra i z brązu. Zaledwie dwa dni później ogłoszono, że archeolożka Mariachiara Franceschini z Uniwersytetu Albrechta i Ludwika we Fryburgu i jej kolega Paul Pasieka z uniwersytetu w Moguncji natrafili na monumentalną świątynię w starożytnym etruskim mieście Vulci.

30.12.2022 Numer 01.2023
Reklama