Europa

Możliwości wyspy

Francuski Donbas

Numer 03.2023
Bastia, jeden z głównych ośrodków separatyzmu. Yvan Colonna, zabójca francuskiego urzędnika państwowego, wciąż uchodzi tu za bohatera, o czym świadczą liczne graffiti. Śmiertelnie pobity w więzieniu, stał się wręcz męczennikiem. Bastia, jeden z głównych ośrodków separatyzmu. Yvan Colonna, zabójca francuskiego urzędnika państwowego, wciąż uchodzi tu za bohatera, o czym świadczą liczne graffiti. Śmiertelnie pobity w więzieniu, stał się wręcz męczennikiem. AFP / EAST NEWS
Korsykańscy ekstremiści stanęli przed wyborem: wędka czy ryba. Wybrali karabin.
Wolna Korsyka? Czy „tylko” autonomiczna? Spory dzielą nacjonalistów, a konflikt z Francją nie raz zmieniał się w wojnę domową.AFP/EAST NEWS Wolna Korsyka? Czy „tylko” autonomiczna? Spory dzielą nacjonalistów, a konflikt z Francją nie raz zmieniał się w wojnę domową.

Jeszcze niedawno separatyści na Korsyce wysadzali w powietrze symbole francuskiej zwierzchności nad wyspą, organizowali zamachy na miejscowych urzędników i głośno domagali się niepodległości. W ostatnich latach walka przeniosła się na scenę polityczną. O tym, jak postrzegają swoje cele i szanse przywódcy korsykańskich nacjonalistów, pisze w reportażu z wyspy korespondentka „Nowej Gazety. Europa” Anna Jefriemowa.

W kawiarni na głównym placu Corte, byłej stolicy Korsyki, siedzą głównie starsi panowie.

27.01.2023 Numer 03.2023
Reklama