Europa

Chciwość i pieniądze

Korupcja w Ukrainie – kto zarabia na wojnie

Numer 04.2023
NABU, czyli Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy, dokonało szeregu przeszukań i zatrzymań. Od razu pojawiła się sugestia, by ograniczyć kompetencje nagentów… NABU, czyli Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy, dokonało szeregu przeszukań i zatrzymań. Od razu pojawiła się sugestia, by ograniczyć kompetencje nagentów… AFP / EAST NEWS
Ogromnym problemem Ukrainy przed wojną była korupcja na wszystkich szczeblach państwa. Malwersacje finansowe szerzą się jednak również pod rządami Wołodymyra Zełenskiego.
Kyryło Tymoszenko, były wiceszef Kancelarii Prezydenta, pokazał w internecie swoją dymisję. Wyszło na jaw, że wykorzystywał do własnych celów sprzęt humanitarny.AFP/EAST NEWS Kyryło Tymoszenko, były wiceszef Kancelarii Prezydenta, pokazał w internecie swoją dymisję. Wyszło na jaw, że wykorzystywał do własnych celów sprzęt humanitarny.

Podczas wojennego lata 2022 r. wysocy rangą ukraińscy urzędnicy ubili intratny interes. Wiceminister infrastruktury Wasyl Łozynski uzgodnił z innymi uczestnikami spotkania, że część pieniędzy z wartego 46 mln dolarów zamówienia agregatów prądotwórczych trafi do ich własnych kieszeni. W tym celu za łapówki zaakceptowano zawyżoną cenę, zaproponowaną przez jednego z oferentów. Takie są w każdym razie ustalenia Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU). Jego agenci zatrzymali Łozynskiego 21 stycznia, kiedy ponoć zainkasował łapówkę w wysokości 400 tys.

10.02.2023 Numer 04.2023
Reklama