Europa

Waluta Holocaustu

Finanse w czasach Zagłady

Numer 04.2023
Projekty banknotów zatwierdzał Berlin. Chodziło o wyposażenie we własne pieniądze wzorcowego getta, które miało na arenie międzynarodowej demonstrować humanizm hitleryzmu. Projekty banknotów zatwierdzał Berlin. Chodziło o wyposażenie we własne pieniądze wzorcowego getta, które miało na arenie międzynarodowej demonstrować humanizm hitleryzmu. BEW, East News, Shutterstock
Lagergeld to pieniądze będące w obiegu w konkretnym obozie koncentracyjnym albo getcie. Jaką korzyść czerpali z nich naziści?
Autor szaty graficznej. Franz Peter Kien (1919–1944, autoportret). Więzień Theresienstadt, stracił życie w Auschwitz.domena publiczna Autor szaty graficznej. Franz Peter Kien (1919–1944, autoportret). Więzień Theresienstadt, stracił życie w Auschwitz.

W styczniu przypadają ważne rocznice związane z historią nazistowskiej dyktatury i rozpętanego przez nią Holocaustu. Dziewięćdziesiąt lat temu Adolf Hitler został kanclerzem Niemiec, a dziewięć lat później, w styczniu 1942 r. na konferencji w Wannsee, hitlerowska wierchuszka zdecydowała o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej”. Historia Zagłady nadal jest przedmiotem badań – wiele jej epizodów i fenomenów pozostaje mało znanych. Jednym z nich jest specjalna waluta używana w obozach koncentracyjnych i gettach – pisze na stronie Radia Swoboda historyczka Jekatierina Herzman, badająca historię Holocaustu.

10.02.2023 Numer 04.2023
Reklama