Europa

Opcja atomowa

Turystyczne podziemie

Numer 05.2023
Plokstiné (Litwa). Tu mógł się zacząć koniec starego świata. W dawnej radzieckiej bazie rakietowej, gotowej do ataku na Zachód, mieści się dziś muzeum zimnej wojny. Plokstiné (Litwa). Tu mógł się zacząć koniec starego świata. W dawnej radzieckiej bazie rakietowej, gotowej do ataku na Zachód, mieści się dziś muzeum zimnej wojny. Alamy / BE&W
Przepraszam, czy można skorzystać ze schronu? Tak, ale z własnymi konserwami! Nie tylko w państwach bałtyckich takie dialogi mogą wkrótce stać się codziennością.
Ligante (Łotwa). Pod gmachem sanatorium KGB krył się wielki schron dla władz republiki. Obecnie obiekt turystyczny. Od lutego 2022 r. gości zaczęło przybywać.Alamy/BEW Ligante (Łotwa). Pod gmachem sanatorium KGB krył się wielki schron dla władz republiki. Obecnie obiekt turystyczny. Od lutego 2022 r. gości zaczęło przybywać.

Schrony, bunkry, podziemne magazyny i setki innych reliktów zimnej wojny pozostało na terytorium państw bałtyckich. Po agresji Rosji na Ukrainę znów cieszą się wielkim zainteresowaniem publiczności – pisze Aleksiej Szyszkin na stronie internetowej Current Time TV, rosyjskojęzycznego kanału telewizyjnego z siedzibą w Pradze.

Sześć pięter pod ziemią

Zakłady Aidas położone są na peryferiach Kowna, niedaleko zachodniej obwodnicy. W czasach radzieckich produkowano tu wózeczki dla dzieci, latarki, harmonijki ustne, reflektory i artykuły biurowe.

24.02.2023 Numer 05.2023
Reklama