Europa

Kod królowej

Tajemnica korespondencji

Numer 07.2023
Nie przestała snuć intryg. Zmieniała kanały łączności, przekupywała posłańców. Wszędzie wietrzyła szpiegów. A oni osaczali ją coraz bardziej. Nie przestała snuć intryg. Zmieniała kanały łączności, przekupywała posłańców. Wszędzie wietrzyła szpiegów. A oni osaczali ją coraz bardziej. BEW
Sensacyjne odkrycie: trzej detektywi amatorzy natrafili we francuskiej Bibliotece Narodowej na nieznane listy Marii Stuart. Szkocka monarchini napisała je szyfrem w latach uwięzienia.
Adresatem tajnej korespondencji był m.in. Michel de Castelnau, francuski ambasador w Londynie.BEW Adresatem tajnej korespondencji był m.in. Michel de Castelnau, francuski ambasador w Londynie.

Jak ukryć pocztę dyplomatyczną, żeby każdy mógł ją zobaczyć, ale nikt nie potrafił jej znaleźć? Ktoś musiał niegdyś wymyślić wyrafinowaną odpowiedź na to pytanie, która sprawiła, że dziesiątki listów o delikatnej treści znajdowało się przez ponad 400 lat w zasięgu publiczności, pozostając przy tym w ukryciu. Napisane szyfrem francuskie teksty schowano w stosach włoskich dokumentów, raczej pozbawionych istotnego znaczenia. Spoczywały we francuskiej Bibliotece Narodowej i nikt nie zwracał na nie uwagi, dopóki na trop sprawy nie wpadło trzech detektywów amatorów.

24.03.2023 Numer 07.2023
Reklama