Europa

Pożegnanie z ojcem

Nowy kurs w Czarnogórze

Numer 09.2023
Nowym prezydentem został Jakov Milatović (w środku). I zapowiada przyspieszenie akcesji do Unii Europejskiej. Nazwa jego partii (Europa Teraz) zobowiązuje. Nowym prezydentem został Jakov Milatović (w środku). I zapowiada przyspieszenie akcesji do Unii Europejskiej. Nazwa jego partii (Europa Teraz) zobowiązuje. AFP / EAST NEWS
Milo Đukanović przegrał wybory prezydenckie. Rządził Czarnogórą przez 30 lat. Czy zmiana przywódcy wpłynie na sytuację na Bałkanach?
Nie było już Milo, chociaż do końca próbował skompromitować rywali. Zwolennicy Milatovicia świętują w Podgoricy w powyborczy wieczór 2 kwietnia br.Reuters/Forum Nie było już Milo, chociaż do końca próbował skompromitować rywali. Zwolennicy Milatovicia świętują w Podgoricy w powyborczy wieczór 2 kwietnia br.

Władza Milo Đukanovicia wydawała się wieczna, a jednak w drugiej turze wyborów prezydenckich (2 kwietnia br.) poniósł porażkę. Przegrał z 37-letnim Jakovem Milatoviciem, ekonomistą, współzałożycielem ugrupowania Europa Teraz, byłym ministrem rozwoju gospodarczego. Milatović został kandydatem na prezydenta, gdy jego partyjnego kolegę, Milojko Spajicia, pod zarzutem złamania procedur wykluczono z wyścigu wyborczego. Spajić padł ofiarą intryg Đukanovicia, obawiającego się konkurencji. Tym razem jednak nieczyste gry nie pomogły mu w utrzymaniu władzy – pisze w „Nowej Gazecie.

21.04.2023 Numer 09.2023
Reklama