Europa

Płakałem w tych lasach

Granica człowieczeństwa. Między Łotwą a Białorusią

Numer 09.2023
Latem 2021 r. Łotwa wprowadziła stan wyjątkowy w rejonach sąsiadujących z białoruską granicą. Latem 2021 r. Łotwa wprowadziła stan wyjątkowy w rejonach sąsiadujących z białoruską granicą. Shutterstock
W odróżnieniu od reszty Unii Europejskiej rządy państw bałtyckich oficjalnie uważają migrantów za hybrydową broń Rosji i Białorusi.
Demonstracja przeciw „obcym” w Rydze we wrześniu 2015 roku. Dziś ta wrogość jest jeszcze silniejsza.AFP/EAST NEWS Demonstracja przeciw „obcym” w Rydze we wrześniu 2015 roku. Dziś ta wrogość jest jeszcze silniejsza.

Trzymało mnie sześciu żołnierzy, gasili papierosy w mojej ranie – opowiada Syryjczyk Abdulrahman Kiwan. Uchodźca spędził na granicy Białorusi i Unii Europejskiej dwa zimowe miesiące. Podjął kilka prób przedostania się na terytorium Unii i trzykrotnie był zawracany na Białoruś. Gdy nie powiodło mu się na granicy z Polską i Litwą, usiłował sforsować granicę z Łotwą. Łotewscy funkcjonariusze służby granicznej wypychali go z powrotem na Białoruś, a białoruscy – w stronę Łotwy. Ostatnią próbę zapamiętał szczególnie ze względu na zastosowaną wobec niego przemoc fizyczną.

21.04.2023 Numer 09.2023
Reklama