Europa

Nie mów na mnie Mozart

Zapomniany geniusz

Numer 12.2023
W filmie „Chevalier” (reż. Stephen Williams) zagrał go Kelvin Harrison jr. W roli tancerki Marie-Madeleine Guimard wystąpiła Minnie Driver. W filmie „Chevalier” (reż. Stephen Williams) zagrał go Kelvin Harrison jr. W roli tancerki Marie-Madeleine Guimard wystąpiła Minnie Driver. Everett / EAST NEWS
Był wirtuozem skrzypiec, komponował, zamawiał symfonie u Haydna. Później wspominano o nim co najwyżej jako o ciekawostce – Czarnym Mozarcie. Dziś pochodzący z Gwadelupy Joseph Bologne zdobywa w końcu należne uznanie.
W odróżnieniu od Wolfganga Amadeusza nie ograniczał się do muzyki (portret pędzla Mathera Browna z 1789 roku).Alamy/BEW W odróżnieniu od Wolfganga Amadeusza nie ograniczał się do muzyki (portret pędzla Mathera Browna z 1789 roku).

Oto chwila, kiedy Amadeusz może wreszcie zrozumieć, jak czuł się Salieri. Pyszny, arogancki Mozart zostaje wyzwany na skrzypcowy pojedynek – i pokonany przez ambitnego rywala. Któż to taki? Joseph Bologne, znany także jako kawaler (chevalier) de Saint-George – młody, utalentowany i czarny.

Do ich muzycznego starcia w rzeczywistości raczej nie doszło, ale scena ta jest efektownym początkiem filmu „Chevalier”. Opowiada on historię prawdziwego zapomnianego kompozytora czasów klasycyzmu, a także wybornego szermierza, który floretem władał nie gorzej niż smyczkiem.

02.06.2023 Numer 12.2023
Reklama