Europa

Tu czas się nie zatrzymał

Co jeszcze kryją Pompeje?

Numer 15.2023
Fragment fresku w domu krewnego żony Nerona, jednym z najokazalszych w Pompejach. Właściciel miał tu dwie kapliczki: dla bogów rzymskich i egipskich. Fragment fresku w domu krewnego żony Nerona, jednym z najokazalszych w Pompejach. Właściciel miał tu dwie kapliczki: dla bogów rzymskich i egipskich. AFP / EAST NEWS
Pliniusz Młodszy powiedział, że opowieść o katastrofie, jaka wydarzyła się w Pompejach, będzie wiecznie żywa. Dzięki nowym wykopaliskom dowiemy się dużo więcej o Rzymianach, którzy tu żyli i zginęli.
Bar z przekąskami, czyli termopolium. Rzymski fast food został odkopany w 2019 roku.AFP/EAST NEWS Bar z przekąskami, czyli termopolium. Rzymski fast food został odkopany w 2019 roku.

Pierwszą oznaką nadchodzącego nieszczęścia był dym wydobywający się z góry. Zobaczyła go matka Pliniusza Młodszego. Mieszkańcy miasta nie wiedzieli, z którego dokładnie szczytu wydostaje się dym, który według słynnego epistolografa wystrzelił w niebo, po czym zaczął osiadać, tworząc na niebie kształt podobny do sosny pinii. Pliniusz napisał dwa listy do swojego przyjaciela, Tacyta. Były przygnębiające, pisał on o katastrofie, w której zginął jego wuj i która zniszczyła jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi.

14.07.2023 Numer 15.2023
Reklama