Europa

Gdzie ukryć kanclerza?

Niemcy. Komu starczy schron

Numer 16.2023
Były schron rządu RFN z czasów zimnej wojny (Ahrweiler w Nadrenii-Palatynacie). Łóżek, biurek, żywności i … alkoholu nie brakowało, ale przy dzisiejszych arsenałach jądrowych nadaje się już tylko na muzeum. Były schron rządu RFN z czasów zimnej wojny (Ahrweiler w Nadrenii-Palatynacie). Łóżek, biurek, żywności i … alkoholu nie brakowało, ale przy dzisiejszych arsenałach jądrowych nadaje się już tylko na muzeum. AFP / EAST NEWS
W kwestii bunkrów Republika Federalna Niemiec wygląda raczej blado.
Nowa siedziba Federalnego Biura Spraw Zagranicznych (Brandenburg nad Hawelą) oferuje spore możliwości. Czy tu uciekną ministrowie? Bez komentarza – odpowiadają służby.Alamy/BEW Nowa siedziba Federalnego Biura Spraw Zagranicznych (Brandenburg nad Hawelą) oferuje spore możliwości. Czy tu uciekną ministrowie? Bez komentarza – odpowiadają służby.

Batalion wartowniczy stacjonujący w koszarach im. Juliusa Lebera w dzielnicy Berlin-Wedding znany jest z protokolarnej służby honorowej na przyjęciach państwowych. Nie wszystkim jednak wiadomo, że ma chronić w nagłych wypadkach kanclerza Olafa Scholza i jego rząd. Hans Domrich jest dowódcą jednostki liczącej blisko 1100 żołnierzy. W nagłych wypadkach musi zorganizować przewiezienie kanclerza w bezpieczne miejsce. Tylko nieliczni wiedzą, że tutejsze koszary są rezerwową siedzibą szefa niemieckiego rządu, jeśli nie może on już rządzić z kancelarii.

27.07.2023 Numer 16.2023
Reklama