Koronawirus

Zdążyć przed Apokalipsą

Zarazy wracają

Numer 7.2020
Przestrogi i rady w związku z epidemią hiszpanki w 1918 roku (plakat w tramwaju w Cincinnati). Przestrogi i rady w związku z epidemią hiszpanki w 1918 roku (plakat w tramwaju w Cincinnati). Granger / Forum
Epidemie towarzyszą historii ludzkości. Budzą niejasne lęki i dziwne fascynacje. A jednocześnie ujawniają to, co w człowieku najgorsze i najlepsze.
Święty Sebastian (męczennik przeszyty strzałami) wstawia się za mieszkańcami Pawii, dotkniętej zarazą (Josse Lieferinxe, koniec XV w.).Walters Art Gallery Święty Sebastian (męczennik przeszyty strzałami) wstawia się za mieszkańcami Pawii, dotkniętej zarazą (Josse Lieferinxe, koniec XV w.).

Widok był straszny: ciężko chorym sączyła się krew z nosa i uszu, wielu pluło krwią. Ponieważ ich płuca już prawie nie pracowały, cierpieli na brak tlenu, a ich skóra przybrała barwę siną. Od października do listopada 1918 roku mnożą się w gazetach wzmianki o dziwnej grypie. Wiele z nich przypomina obrazki znane z naszych czasów. Podjęto decyzję o zamknięciu szkół. Zabroniono wyświetlania filmów, pokazywania sztuk teatralnych, organizowania imprez tanecznych. W wielu regionach nie wolno było nawet odprawiać nabożeństw.

26.03.2020 Numer 7.2020
Reklama