Koronawirus

Wirus a śmierć

Pandemia trwa

Numer 11.2020
Yuval Noah Harari (ur. w 1976 r.), historyk izraelski, wykładowca Uniwersytetu Hebrajskiego. Yuval Noah Harari (ur. w 1976 r.), historyk izraelski, wykładowca Uniwersytetu Hebrajskiego. AFP / EAST NEWS
Pandemię prawdopodobnie pokonamy. Ale i tak powinniśmy się zmierzyć z naszą przemijalnością – radzi Yuval Noah Harari.
Naszymi bohaterami nie są kapłani, którzy chowają zmarłych i przepraszają za nieszczęście – naszymi bohaterami są lekarze, którzy ratują życie.caglecartoons.com Naszymi bohaterami nie są kapłani, którzy chowają zmarłych i przepraszają za nieszczęście – naszymi bohaterami są lekarze, którzy ratują życie.

Nowoczesny świat sądzi, że człowiek potrafi przechytrzyć i pokonać śmierć. To rewolucyjnie nowa postawa. Przez większą część swojej historii ludzie uważali, że śmierci trzeba się poddać bez żadnego sprzeciwu. Dla większości religii i ideologii była ona nie tylko nieuchronnym przeznaczeniem, lecz również źródłem sensu życia. Epos o Gilgameszu, mit o Orfeuszu i Eurydyce, Biblia, Koran, Wedy hinduistów oraz niezliczone inne święte księgi i opowieści cierpliwie tłumaczyły zdesperowanym ludziom, że umieramy, gdyż zostało to nakazane przez Boga albo Kosmos, albo Matkę Naturę, i że powinniśmy to pokornie i łaskawie akceptować.

21.05.2020 Numer 11.2020
Reklama