Koronawirus

Mutacje w koronie

Czym zaskoczy koronawirus

Numer 15.2021
W Delhi, ciężko dotkniętym drugą falą pandemii, liczba zachorowań i zgonów zaczęła spadać. Cofnięto część ograniczeń, ale z kraju nadchodzą wieści o nowej mutacji wirusa: Delta Plus. W Delhi, ciężko dotkniętym drugą falą pandemii, liczba zachorowań i zgonów zaczęła spadać. Cofnięto część ograniczeń, ale z kraju nadchodzą wieści o nowej mutacji wirusa: Delta Plus. AFP / East News
Pojawiające się w różnych punktach świata nowe odmiany koronawirusa są coraz niebezpieczniejsze. A będzie ich jeszcze więcej – przepowiada biolożka Ancza Baranowa.
Ancza Baranowa, biolożka rosyjska.AN Ancza Baranowa, biolożka rosyjska.

Czy może pani potwierdzić, że u chorych na COVID-19 stwierdza się niespotykane dotychczas objawy, a grupą ryzyka nie są już seniorzy, lecz ludzie młodzi, nawet dzieci?
Ancza Baranowa: Tak, jest coraz więcej potwierdzonych przypadków wśród osób młodych i dzieci. Dzieje się tak dlatego, że za większość zakażeń obecnie odpowiada mutacja indyjska, czyli wariant delta. Mówi się, że jest nawet 60 proc. bardziej zakaźny niż poprzednie mutacje. Każdy z chorych zakaża trzy osoby, a nie dwie, jak przy poprzednich mutacjach.

15.07.2021 Numer 15.2021
Reklama