Kultura

Świeżo malowane

Genialni fałszerze dzieł sztuki

Numer 21/ 2013
Fałszywy Vermeer: „Ostatnia wieczerza” namalowana przez Hana van Meegerena w 1941 r. Fałszywy Vermeer: „Ostatnia wieczerza” namalowana przez Hana van Meegerena w 1941 r. Reuters / Forum
Nie ma takiego dzieła sztuki, którego nie da się podrobić. I nie ma takiej podróbki, której nie da się wykryć.
Proces Ottona Wackera: w 1932 r. ten handlarz „trefnymi van Goghami” (na zdjęciu siedzi po lewej stronie) został skazany na więzienie i grzywnę.Forum Proces Ottona Wackera: w 1932 r. ten handlarz „trefnymi van Goghami” (na zdjęciu siedzi po lewej stronie) został skazany na więzienie i grzywnę.

Podrabianie dzieł sztuki stało się intratnym interesem. Jeżeli kiedykolwiek komuś uda się ukrócić ten proceder, to światowy rynek sztuki czekają wstrząsy. A gdyby wyszły na jaw wszystkie fałszywki, wiele prywatnych kolekcji i zbiorów muzealnych mogłoby okazać się pozbawionymi wartości.

Etruskie pantalony

Malarze wszystkich epok kopiowali dzieła swoich poprzedników, ale nie było w tym nic zdrożnego. Gdy kopiami znanych greckich rzeźb ozdabiano luksusowe wille rzymskich arystokratów, nikomu nie przychodziło do głowy, by pomniejszać ich wartość tylko z tego powodu, że nie były autentykami – przecież figury wykonywano z równie drogiego marmuru, ponadto ich wykonanie wymagało od kopiującego artysty tyle samo wysiłku i talentu, co od twórcy oryginału.

05.07.2013 Numer 21/ 2013
Reklama