Kultura

Tylko tańczyć, tańczyć, tańczyć...

Co przeszkadza dobrej baletnicy

Numer 06.2015
Polina Siemionowa (ur. w 1984 r.), baletnica rosyjska, uchodzi za jedną z najlepszych tancerek baletowych świata. Polina Siemionowa (ur. w 1984 r.), baletnica rosyjska, uchodzi za jedną z najlepszych tancerek baletowych świata. Reuters / Forum
„Moim zawodowym partnerem jest ból”. Światowej sławy primabalerina Polina Siemionowa opowiada, ile morderczej pracy wymaga dojście na sam szczyt w świecie baletu.
„Dawniej idealizowałam balet. Jak ktoś, kto właśnie się zakochał i nie chce w obiekcie tej miłości widzieć żadnej skazy. Ale na świecie nie ma ideałów”.DDP/Forum „Dawniej idealizowałam balet. Jak ktoś, kto właśnie się zakochał i nie chce w obiekcie tej miłości widzieć żadnej skazy. Ale na świecie nie ma ideałów”.

Właśnie zakończyła pani trzygodzinny trening. Która część ciała doskwiera pani teraz najbardziej?
Polina Siemionowa: Łydki. Baletki na puentach to ciągły ruch w górę i w dół. Odczuwa się to bardzo w łydkach i stopach. W przypadku mężczyzn najbardziej obciążone są plecy i uda.

Jak można temu zapobiegać?
Najważniejsze, żeby nie ignorować bólu. Ja prawie nigdy nie łykam tabletek przeciwbólowych, chcę czuć ból, by móc go kontrolować.

20.03.2015 Numer 06.2015
Reklama