Kultura

Między nami chrześcijanami

Historia wojny trzydziestoletniej

Numer 11.2018
Kapitulacja miasta Jülich w Palatynacie (José Leonardo, 1635). Holendrzy poddali się Hiszpanom w 1622 roku po pięciu miesiącach oblężenia. Kapitulacja miasta Jülich w Palatynacie (José Leonardo, 1635). Holendrzy poddali się Hiszpanom w 1622 roku po pięciu miesiącach oblężenia. AKG / EAST NEWS
Konflikty religijne i fake newsy, zmiany klimatyczne i dramat uchodźców... Brzmi znajomo. A jednak od wybuchu wojny trzydziestoletniej mija właśnie 400 lat.
Scena bitewna z wojny trzydziestoletniej (Pieter Snayers, połowa XVII wieku).AKG/EAST NEWS Scena bitewna z wojny trzydziestoletniej (Pieter Snayers, połowa XVII wieku).

Ludzie stali i drżeli ze strachu, bo wszelkie modlitwy i pokuty na nic się zdały. Na zimowym niebie pojawiło się coś niesamowitego, o jasnym blasku i z długim ogonem. To musiał być bicz boży – znak, którym Wszechmogący objawiał swój gniew. We wcześniejszych latach karał już ich złą pogodą i nieurodzajem, głodem i zarazami. Teraz jednak groziło znacznie większe nieszczęście – o czym byli przekonani mieszkańcy Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. I nie mylili się. Tym, co ukazało się na firmamencie, była jedna z największych komet wszech czasów.

25.05.2018 Numer 11.2018
Reklama